  • MPN: TC594120
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 195.00mm x 70.00mm x 20.00mm
  • SKU: TC594120
  • UPC: 6009515854591
For 30 or more items, click to quote
PLIER MINI ROUND NOSE 120MM MICRO
Features
  • Compact size which make it easy to use in precision work.
  • Round and tapered jaws.
  • Narrow jaw design in order to use in tight spaces and handle delicate work.
  • Handles are made of rubber which assist for comfort during use.
  • Light weight can be carried around easily.
View the Leaflet:
Note
  • Always inspect the pliers before use.
  • Avoid using excessive force as this can lead to jaws misalignment.
  • Never use on live wire.
  • Avoid using the pliers as a prying tool or wrench.
  • Apply light oil to the pivot point periodically to maintain smooth operation.
  • Ensure that fingers are away from the jaws of the plier during use.
Description Specification
Packaging Type Hanging card
Sales Unit Each
Package Dimensions 189mm(L) x 86mm(W) x 18mm(H)
Package Weight 80g
Tool Dimensions 120mm(L) x 86mm(W) x 18mm(H)
Tool Weight 76g
Material Jaws - C45 steel
Handles - Plastic and rubber
Jaw length 25mm
Maximum jaw opening capacity 16mm