  • MPN: TCCT25100-100B
  • Weight: 0.03kg
  • Dimensions: 190.00mm x 95.00mm x 15.00mm
  • SKU: TCCT25100-100B
  • UPC: 6009515898540
For 30 or more items, click to quote
NYLON CABLE TIES 2.5MM X 100MM BLACK 100PC
Write a review
Bad Good
Features
  • Made from high-quality Nylon PA66.
  • Durable self-locking head design for fast and secure installation.
  • High tensile strength to hold bundles firmly.
  • High UV resistance
  • Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C.
  • Flame rating: UL94V-2.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Width x Length 2.5mm x 100mm
Material Nylon PA66
Colour Black
Tensile Strength 80N/18LB/8KGS
Barcode 6009515898540
Flammability UL94V-2
Packing 100 pcs per pack
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
R 34.00
Ex VAT:R 29.57
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..