  • MPN: PT10008-22
  • Weight: 0.17kg
  • Dimensions: 175.00mm x 135.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT10008-22
  • UPC: 6009515858513
For 50 or more items, click to quote
Pro-Tech. South African favourite for over 30 Years Saw blade for biscuit joiner
Carbide Tipped - Saw blade for biscuit joiner
The professional saw blade cuts exact crescent shaped slots when fitted in a biscuit joiner.
The gullet on the blade is designed to have built-in chip limiters that help prevent kickback.
Do not fit on an angle grinder.
Write a review
Bad Good
Pro-Tech. South African favourite for over 30 Years
Saw blade terminology
Arbor:
The shaft that turns the saw blade.
ATB:
Anti-kickback:
Bore:
The center hole diameter of the saw blade.
Combination:
Circular saw blades that can be used both for crosscutting and ripping.
Crosscut:
A cut made across the grain of the wood. Cutting wood to length.
Dado:
A set of stacked blades designed to produce grooves.
Depth of cut:
The maximum depth of cut safely achievable determined by the power tool and saw blade diameter.
Diameter:
The outside of the saw blade measured directly accross from one tip to the other opposing tip.
Expansion slots:
Flange:
Flat top grind (FTG):
Gullet:
Hollow ground:
The tips are concave shaped.
Hook angle/rake/pitch:
Kerf:
The width of cut.
Rip:
A cut made along the grain direction of the wood. Cutting wood to width.
Shim/bushing:
Depending on the bore of the saw blade and the arbor of the saw. A shim or bushing is available to adapt the saw blade to the arbor. No bushings or shims are available in Ø 22.23mm.
TCG:
Thin kerf:
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind
Ø 100mm Ø 22.23mm 3.96mm 8 FTG
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Biscuit joiner blade  This Tork Craft biscuit joiner blade is 100mm in diameter and has 8mm tungsten carbide teeth to produce an accurate biscu..
Grub screw (long) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between t..
R 7.00
Ex VAT:R 6.09
Grub screw (short) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between ..