  • MPN: PDB17008
  • Weight: 23.00kg
  • Dimensions: 88.00cm x 36.00cm x 17.50cm
  • SKU: PDB17008
  • UPC: 6925582106930
Demolition Breaker
Features and Benefits
Voltage: 220 - 240 V ~ 50/60 Hz
Input power: 1,700 W
Impact rate: 1,400 bpm
Impact force: 45 J
HEX chuck system.
16 kg's demolition breaker
Includes:
2 piece Chisels
1 set extra carbon Brushes
Packed by BMC.
Write a review
Bad Good
Biscuit joiner set Wattage: 900W Rotation speed: 11000 RPM The set includes A box of No. 20 biscuits. Application: A biscuit joiner i..
Auto Air Compressor Features and Benefits Voltage: 12 V Current: 18 A Max pressure: 120 PSI/8 Bar Integrated work light. Includes: 1 piece batt..
Bench Grinding Wheel Features and Benefits Abrasive wheel size: 150 x 12.7 x 20 mm Diameter: 150 mm Arbor: 12.7 mm Thickness: 20 mm Abrasive whe..
Auto Air Compressor Features and Benefits Voltage: 12 V Current: 10 A Max pressure: 140 PSI/10 Bar Max air flow: 35 L/min Integrated work light...