  • MPN: KP16MML-2
  • Weight: 0.14kg
  • Dimensions: 28.00mm x 88.00mm x 88.00mm
  • SKU: KP16MML-2
  • UPC: 6009600406612
For 50 or more items, click to quote
Pro-Tech. South African favourite for over 30 YearsTwo flute Metric Straight bit
Straight bit KP16MML-2Carbide Tipped
Two cuts per revolution yield a smooth surface, but feed rate is slightly reduced.
This router bit has a 12,7 mm shank (shaft) that will fit most large routers. Please ensure that you select a router bit with a shank (shaft) size that will fit into your router collet.
PRO-TECH router bits are manufactured in Taiwan.
Write a review
Bad Good
Features and descriptions
Router Bit Maintenance
Note: Sharpening is extremely important too.
A.   No Bearings:
Resin removers are available. It's the same stuff you use to clean your saw blades.
B.   Bits with Bearings:
C.   Bit Shanks:
How Fast Should a Router be Running?
Here are general guidelines for most bits:
Hand Held Router Use
Bit size Bit size rpm
Small – 12.7 mm 1/16' to 1/2' 22,000+
12,7 mm – 28,6 mm 1/2 to 1 1/8' 14,000 - 18,000
28.6 mm – 50,8 mm 1 1/8' to 2' 12,000 - 14,000
Router Table Use
Bit size Bit size rpm
50,8 mm – 63,5 mm 2' to 2 1/2' 12,000 - 14,000
63,5 mm - large 2 1/2' and up 8,000 - 12,000
Part No. Shank dia. Cutting width Cutting Height Radius (r)
KP16MML-2 1/2 in ( 12,7 mm ) 16,00 mm 38 mm Straight
Length of Shank: 38 mm
Straight bit, 2 Flute, TCT - 16,00 mm cutting widthCutting sample
Take CareFull Speed
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Clean and sharp
Correct collet and collet nut fit
Correct fit inside the collet
When installing the bit into the collet, do not tighten the collet with the bit 'seated.' Instead, insert the bit until the shank (bit shaft) reaches the bottom of the collet, then ease it out about 2 mm before tightening the collet.
Safety gear
Correct speed setting
Safety gearObserve the following at all times
  • Wear a protective face shield or Safety Glasses to prevent eye and face injury.
  • Wear ear plugs or ear muffs to protect your hearing.
  • Always read and follow router operator's manual instructions.
  • Make sure that router rpm's and the bit selected match.
  • Be sure the router bit has completing stopped spinning before sitting the router down.
  • Be sure bits, clamps and attachments are secure before starting up.
  • Keep children, pets and visitors at a safe distance.
  • Be especially cautious when working small pieces.
  • Keep hands and fingers away from revolving bits and cutters.
  • Do not operate routers in moist or wet areas.
  • Always grip tool tightly and be prepared at start-up to resist the motor torque.
  • When using a router table, make sure on/off switch is easily accessible.
  • Learn the sound of your router and shut it off at any unfamiliar sounds or irregularities.
    Never start the router with the bit in contact with the material.
  • Always feed in the proper direction, against the direction of bit rotation.
  • Check wood for nails, screws or loose knots before routing.
Do a dry run
  • You do not want to waste an expensive piece of wood
  • You do not want to start all over
  • Never met anyone with spare fingers - SAFETY
Grub screw (long) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between t..
R 7.00
Ex VAT:R 6.09
Grub screw (short) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between ..