  • MPN: TCV12175
  • Weight: 5.00kg
  • Dimensions: 300.00mm x 200.00mm x 200.00mm
  • SKU: TCV12175
  • UPC: 6009515895426
For 20 or more items, click to quote
WOOD WORKING VICE 175MM
Features
  • 175 mm jaw width handles a wide range of boards and panels for general woodworking and carpentry.
  • Max jaw opening ±210 mm provides ample clamping capacity for thick workpieces and glue-ups.
  • Robust grey cast iron body offers excellent rigidity and long service life in a busy workshop.
  • Pre-drilled mounting holes make it easy to bolt the vice securely to your bench front.
  • Adjustable front stop can be used as a bench dog for supporting long or wide boards.
Benefits
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
BrandTork Craft
Cat No.TCV12175
Product TypeWoodworking bench vice
Jaw width175 mm (7")
Max jaw openingApprox. 210 mm
Throat depthApprox. 80 mm
Body materialGrey cast iron
MechanismQuick-release, chrome-plated screw, handle and guide rods
MountingBench-mounted with pre-drilled fixing holes
Safety
5 inch Heavy-Duty Multipurpose Vise with Swivel Base (127 mm)....
R 2,935.00
Ex VAT:R 2,552.17
5 inch Heavy-Duty Workshop Bench Vise with Swivel Base (127 mm) This Pony Tool 5' Machinist's Bench Vise is an alternative to heavier ..
R 1,939.00
Ex VAT:R 1,686.09
4-Inch Heavy-Duty Workshop Bench Vise with Swivel Base (100 mm)  ....
7 x 4 inch Woodworkers Vise (180 mm x 100 mm) The Pony Woodworker's Vise is for medium duty home, shop or professional use. It is desig..
PONY 3\'75mm Bench Vice Swivel Base
-7 %
3-Inch Light Duty Bench Vise Swivel Base Clamp (76 mm)  ....
R 685.69 R 741.00
PONY 6 1/2\' Light - Duty Woodworker's Vice
-7 % Out Of Stock
R 711.56 R 769.00
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..