  • MPN: TC154200
  • Weight: 0.40kg
  • Dimensions: 200.00mm x 100.00mm x 50.00mm
  • SKU: TC154200
  • UPC: 6009515898502
For 30 or more items, click to quote
Insulated Long Nose Pliers VDE
Length: 200mm
Application:
  • Gripping & cutting
  • Gripping in tight spaces
  • Electricians and technicians working on live power circuits.
  • Contractor
  • Industrial
  • Electrical work
Write a review
Bad Good
Features
  • Light weight and durable.
  • Slotted openings for lanyards when working on heights.
  • Serrated jaws increases grip.
  • Hardened jaws increases durability.
  • Ergonomic grip prolongs workability.
  • Insulated handles for safety.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Hanging tag
Package Dimensions 260(L) x 60(W) x 35(H)mm
Package Weight 230g
Material Body: Chrome vanadium (CrV)
Handle: Thermoplastic Polyurethane (TPU)
Rated Voltage 1000V Safe
Operating temperature -40 ± 70°C
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..