  • MPN: TCTQ12100M
  • Weight: 0.84kg
  • Dimensions: 375.00mm x 77.00mm x 55.00mm
  • SKU: TCTQ12100M
  • UPC: 6009515900601
MINI DIGITAL TORQUE WRENCH 1/2' X 100NM MAX
Write a review
Bad Good
Features
  • Large screen, backlight function
  • 2 x Operating modes: Peak and track.
  • Flashing LED and beeping alarm
  • Gears: 72
  • 4x Measuring units, Nm, kgf.cm, ft-lb, In-lb.
  • Two-way ratcheting head.
  • Automatic shutdown in 2 minutes.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Instruction manual:
View the Instruction manual:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Cardboard box
Material Head: Steel
Body: Plastic
Torque Range 3.0 - 100Nm
Direction Clockwise ± 2%
Counterclockwise ± 2.5% accuracy
Data storage capacity 10
Contents Torque Wrench
2 x AAA batteries
PH1 screwdriver
TORK CRAFT Digital Torque Wrench 1/4\' X 1.5 -30nm 2% Acc. 0.01 Res. 36 X Gear