  • MPN: TC156160
  • Weight: 0.40kg
  • Dimensions: 170.00mm x 100.00mm x 50.00mm
  • SKU: TC156160
  • UPC: 6009515898526
For 30 or more items, click to quote
Insulated Cable Shears VDE
Length: 160mm
Application:
  • Wire insulation stripping
  • Electricians and technicians working on live power circuits.
  • Contractor
  • Industrial
  • Electrical work
Write a review
Bad Good
Features
  • Light weight and durable.
  • Brass adjustable screw with lock nut.
  • Spring ensures tool stays open.
  • V-shaped jaws for precise wire stripping.
  • Slotted openings for lanyards when working on heights.
  • Ergonomic grip prolongs workability.
  • Insulated handles for safety.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Hanging tag
Package Dimensions 200(L) x 60(W) x 35(H)mm
Package Weight 210g
Material Body: Chrome vanadium (CrV)
Handle: Thermoplastic Polyurethane (TPU)
Rated Voltage 1000V Safe
Operating temperature -40 ± 70°C
Max wire stripping capacity Ø5.0mm
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 62.00
Ex VAT:R 53.91
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 47.00
Ex VAT:R 40.87
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..