  • MPN: TCTL060-10
  • Weight: 0.02kg
  • Dimensions: 38.00mm x 12.00mm x 64.00mm
  • SKU: TCTL060-10
  • UPC: 6009515869731
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Bolt Lock
QTY: 1 | 10 gram
Application:
  • Use on:
    • Brass
    • Zinc
    • Steel
  • High Strength
  • Anaerobic adhesive
Directions:
  • Clean the surface of all oil.
  • Apply the glue to both surfaces.
  • Parts can be handled after 40 minutes.
  • Full strength after 120 minutes.
WARNING: Clean surface with an oil free cleaning solvent before applying adhesive
Write a review
Bad Good
Download the Instruction manual:
View the Instruction manual:
Download the Material Safety Data Sheet:
View the Material Safety Data Sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Description Specifications
Viscosity 5.000 - 7.000 mPa. S.
Break Away Torque 35 - 45 N.m.
Prevailing Torque 40 - 50 N.m.
Max. Gap Fill 0.40 mm
(x2) 6' (150mm) #2 Square Driver Combo All Kreg drivers features a solid one-piece construction, magnetic ti..
TORK CRAFT 18 Piece Flex. Shaft & Nutsetter Set
Out Of Stock
Nutsetter set with flexible shaft The set includes: Nutsetters: 5.5mm 6.0mm 7.0mm 8.0mm 10.0mm 12.0mm 13.0mm 25..
KREG White Plastic Plugs 50pc
-18 %
Plastic Pocket-Hole Plugs - White - 50CT Hide or Decoratively Accent Exposed Pocket Holes ..
R 171.06 R 209.00
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..