  • MPN: AC985-008-01
  • Weight: 0.17kg
  • Dimensions: 255.00mm x 100.00mm x 36.00mm
  • SKU: AC985-008-01
  • UPC: 6009600404731
For 30 or more items, click to quote
Spring Divider 0 - 190mm Range
SERIES 985
Applications
  1. Metalworking:
  2. Woodworking:
  3. Drafting and Engineering:
  4. Craftsmanship:
  5. Machining:
Write a review
Bad Good
Key Features
  1. Spring Mechanism:
  2. Adjustable Locking Screw or Nut:
  3. Sharp, Pointed Legs:
  4. Durable Construction:
  5. Various Sizes:
How to Use a Spring Divider:
Technical Specifications
ACCUD Outside Spring Caliper 150mm Range 0-140mm
Out Of Stock
Outside Spring Caliper 0 - 140mm Range SERIES 984 An Outside Spring Caliper is a mechanical measuring tool used to measure the..
R 267.00
Ex VAT:R 232.17
Inside Caliper 300mm
Out Of Stock
Outside Spring Caliper 0 - 390mm Range SERIES 984 An Outside Spring Caliper is a mechanical measuring tool used to measure the..
R 544.00
Ex VAT:R 473.04
Outside Spring Caliper 0 - 190mm Range SERIES 984 An Outside Spring Caliper is a mechanical measuring tool used to measure the..
Spring Divider 0 - 140mm Range SERIES 985 A Spring Divider, also known as a Compass Divider, is a precision tool use..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Metric 60° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool used t..
Pitch Gauge: Metric 60° Screw 0.25 - 7.0mm with 24 blades SERIES 922 a specialized tool used to measure the pitch, or the dist..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Whitworth 55° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool use..