  • MPN: AC961-010-05
  • Weight: 0.16kg
  • Dimensions: 23.50mm x 2.50mm x 2.50mm
  • SKU: AC961-010-05
  • UPC: 6009515845445
For 10 or more items, click to quote
Taper Gauge 0.5 - 10mm ( 0.05mm Accuracy )
SERIES 961
  • Measure the gap width
  • Stain chrome plated reading surface
  • Made of the stainless steel
Write a review
Bad Good
What Are Taper gauges Used For?
Manufacturing and Machining:
Construction and Carpentry:
Automotive Industry:
Technical Specifications
Taper Gauge 0.8 - 15mm ( 0.1mm Accuracy ) SERIES 962 A taper gauge serves as a measuring device, specially designed for assess..
R 114.00
Ex VAT:R 99.13
TAPER GAUGE 0.8-15MM 0.1MM GRAD WITH STEEL RULER 150MM 1MM GRAD....
R 235.00
Ex VAT:R 204.35
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Technical Specifications....
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..