  • MPN: AC101-006-21
  • Weight: 0.04kg
  • Dimensions: 255.00mm x 100.00mm x 36.00mm
  • SKU: AC101-006-21
  • UPC: 6009515892241
For 10 or more items, click to quote
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101
Manufacturer Cat No: 101-006-21
Range: 0 mm - 150 mm
Shockproof dial caliper made of stainless steel.
Application
  • Measure outside measurements
  • Measure inside measurements
  • Measure depth
Write a review
Bad Good
Features:
  • Made of stainless steel
  • Shockproof
Specifications
Description Spec
Range mm: 0 mm to 150 mm
Accuracy: ±0.03 mm
Dial size Ø: 39 mm
Graduation mm: 0,02 mm
Length L: 233 mm
Jaw depth h: 40 mm
Jaw depth b: 16,5 mm
Other measurements:
a: 21 mm
c: 16 mm
Dial Caliper 300 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-012-11 Range: 0 mm - 300 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
R 2,099.00
Ex VAT:R 1,825.22
Dial Caliper 300 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-012-21 Range: 0 mm - 300 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy: ..
R 2,108.00
Ex VAT:R 1,833.04
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Long Jaw Digital Caliper 600 mm SERIES 118-11 Manufacturer Cat No: 118-020-13 Range: 0 mm - 500 mm Resolution: 0,01..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Height Gauge Accessory SERIES 180 Technical Specifications....
ACCUD Dig. Caliper 300mm 0.03mm Acc. Metal Cover S/steel 0.01mm Res.
Out Of Stock
Digital Caliper with Metal Cover 300mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Digital Caliper with Metal Cover 150mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Digital Caliper with Metal Cover 200mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..