  • MPN: AC111-008-12
  • Weight: 0.51kg
  • Dimensions: 32.00mm x 12.00mm x 3.50mm
  • SKU: AC111-008-12
  • UPC: 6009515815387
For 10 or more items, click to quote
Digital Caliper 200 mm
SERIES 111-12
Manufacturer Cat No: 111-008-12
Range: 0 mm - 200 mm
Resolution: 0,01 mm or 0.0005 in
Accuracy: ±0,03 mm
Electronic caliper with digital output
Workshop electronic caliper with measuring range of 0 -200mm | 8' and measuring resolution 0,01mm / 0.0005'. It fully meets the DIN862 standard and equipped with a data output socket for recording measurements by computer.
Made of stainless steel.
Applications:
  • Woodworking and DIY: Used to measure materials and components for precise cutting or fitting.
Advantages:
  • High Precision: Typically offers an accuracy of ±0.03 mm, making it suitable for precision tasks.
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Resolution: 0.01mm / 0.0005'
  • Buttons: on/off, zero, mm/inch
  • Data output (cable code:100-11or 100-12)
  • Automatic power on/off
  • Meet DIN862 Standard
  • Made of stainless steel
How to use:
  1. Position the Jaws: The user moves the jaws of the caliper to fit the object being measured.
Uses:
  • Depth Measurement: The depth rod is used to measure the depth of holes or recesses.
  • Step Measurement: Measures the height difference between two surfaces.
Technical parameters:
Description Spec
Measurement range: 0 - 200 mm | 0 - 8'
The length of the jaws h: 50 mm
Resolution: 0,01 mm / 0.0005'
Accuracy: ± 0,03 mm
Dimension L: 286 mm
Dimension a: 24 mm
Dimension b: 19 mm
Dimension c: 16 mm
Standard: DIN862
ABS function NO
Automatic shutdown: YES
mm / inch switch: YES
Off / On button: YES
Data output: YES
Lock type: screw
Body material: stainless steel
Included: caliper,
2 batteries,
plastic case.
TorkCraft - Digital Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.01mm   Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to ..
R 577.00
Ex VAT:R 501.74
Digital vernier caliper Measuring length: 300mm Readout: Digital Material: Stainless steel Accuracy: 0.05mm Application: The ver..
R 1,244.00
Ex VAT:R 1,081.74
Digital vernier caliper Measuring length: 200mm Readout: Digital Material: Stainless steel Accuracy: 0.05mm Application: The ver..
TorkCraft - 4 Key Digital Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.01mm Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used ..
Digital vernier caliper Measuring length: 200mm Readout: Digital (fractional) Material: Stainless steel Accuracy: 0.01mm Applicatio..
Digital vernier caliper Measuring length: 300mm Readout: Digital (fractional) Material: Stainless steel Accuracy: 0.01mm Applicat..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..