  • MPN: AC135-006-11
  • Weight: 0.52kg
  • Dimensions: 122.00mm x 318.00mm x 318.00mm
  • SKU: AC135-006-11
  • UPC: 6009515851668
For 3 or more items, click to quote
Digital Inside Neck Caliper 150 mm
SERIES 135-11
Manufacturer Cat No: 135-006-11
Range: 22 mm - 150 mm
Jaw length: 30 mm
Graduation: 0.01 mm | 0.0005 in
Accuracy: ±0,04 mm
Digital inside neck vernier caliper
Workshop professional digital inside neck caliper with measuring range 22 - 150mm and measuring resolution 0.01mm. The jaws are 30 mm long. Designed to measure grooves.
Made of stainless steel. This measuring tool is equipped with a screw locking clamp.
Made of stainless steel.
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Measure groove diameter
  • Resolution: 0.01 mm | 0.0005 in
  • Buttons: mm/in, on/off, zero
  • Battery CR2032
  • Automatic power OFF
  • Data output (cable code:100-11or 100-12)
  • Made of stainless steel
Key Features:
  • Digital Display: Provides clear, easy-to-read measurements in both metric and imperial units.
  • High Precision: Offers accuracy up to 0.04mm, perfect for tight tolerance applications.
  • Internal Groove Measurement: Specially designed jaws for precise internal groove dimensions.
  • Zero Reset: Simple zeroing function at any position for quick relative measurements.
Description Spec
Measurement range: 22-150 mm
Accuracy: ± 0.04 mm
The length of the jaws h: 30 mm
Lock type: Screw Knob
Fine adjuster: NO
Dimension a: 5 mm
Dimension b: 11 mm
Dimension c: 16 mm
Dimension e: 1 mm
Dimension L: 250 mm
Construction: Hardened stainless steel
Included: caliper
SERIES 135 Applications Digital Inside Neck Caliper
Digital Inside Point Caliper 25 - 200mm (0.01mm/0.0005') SERIES 136 The Digital Inside Point Caliper is a specialized measur..
R 4,866.00
Ex VAT:R 4,231.30
Digital Inside Point Caliper 24-150mm (0.01mm/0.0005') SERIES 136 The Digital Inside Point Caliper is a specialized measurin..
R 3,802.00
Ex VAT:R 3,306.09
Digital Inside Neck Caliper 300 mm SERIES 135-11 The Digital Inside Groove Caliper is a precision tool designed specifically for measuri..
Digital Inside Neck Caliper 200 mm SERIES 135-11 The Digital Inside Groove Caliper is a precision tool designed specifically for measuri..
Digital Outside Point Caliper 150 mm SERIES 134-11 The Digital Outside Point Caliper is a high-precision measuring instrument specifi..
Digital Vernier Caliper 150 mm SERIES 133-11 These calipers allow users to change the shape and size of jaw contact .s so speciali..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..