  • MPN: AC118-020-13
  • Weight: 4.38kg
  • Dimensions: 358.00mm x 126.00mm x 126.00mm
  • SKU: AC118-020-13
  • UPC: 6009515858872
For 3 or more items, click to quote
Long Jaw Digital Caliper
600 mm SERIES 118-11
Manufacturer Cat No: 118-020-13
Range: 0 mm - 500 mm
Resolution: 0,01 mm or 0.0005 in
Accuracy: ±0,05 mm
Electronic Caliper with extended jaws
Professional quality workshop electronic unidirectional caliper with measuring range of 0 - 600 mm | 24' (in) and measuring resolution 0,01mm / 0.0005'. A USB data output slot makes measurement recording possible to a computer. Data cable code 100-15.
When using the caliper for inside measurements, add 20mm as engraved on the jaw end. See measurement explaind as 'w' in the specifications tab.
Features at a glance
  • Resolution: 0.01mm / 0.0005'
  • Buttons: on/off, zero, mm/inch, ABS, data preset
  • Data output (cable code:100-15)
  • 100 mm jaw length
Description Spec
Measurement range: 0-500mm / 24 '
The length of the jaws h: 100 mm
Resolution: 0.01 mm | 0.0005 '
Accuracy: ± 0.05 mm
Jaw marking: for internal measurements add 20mm
Dimension a: 12 mm
Dimension c: 24 mm
Dimension w: 20 mm
Construction: stainless steel
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
R 1,426.00
Ex VAT:R 1,240.00
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
R 1,253.00
Ex VAT:R 1,089.57
Dial Caliper 300 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-012-21 Range: 0 mm - 300 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 300 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-012-11 Range: 0 mm - 300 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Technical Specifications....