  • MPN: TCGS07300-02
  • Weight: 1.08kg
  • Dimensions: 156.00mm x 326.00mm x 326.00mm
  • SKU: TCGS07300-02
  • UPC: 6009515862756
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Hot Melt General Purpose Glue Sticks
Scotched Eye Auger bit
Sizes: 7 x 300mm
Qty: 82 Pieces
Weight: 1 kg
Application:
  • Use with hot melt glue guns
  • General purpose - PVC, wood, materials, paper etc.
  • Melting temperature of 80°
  • Preheat the glue gun for 5 minutes
  • Paintable
  • Non-toxic (NOT RECOMMENDED for food industry)
  • Viscosity = 18000cps
  • Cures in 15 seconds under NORMAL conditions
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
CAUTION: The tool can get hot after use. This tool must be used by a competent person.
Ex VAT:R 55.65
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..