  • MPN: CSTLI20018
  • Weight: 6.20kg
  • Dimensions: 170.00cm x 31.00cm x 15.00cm
  • SKU: CSTLI20018
  • UPC: 6941640148124
40V Lithium-Ion String Trimmer And Brush Cutter
Features and Benefits
Voltage: 40V (20V + 20V)
No-load speed: 0 - 5 000/ 0 - 6 500 rpm
Blade cutting diameter: 255 mm
Trimmer cutting diameter: 330 mm
Line dia: 2.0 mm round
Line length: 4 m
Two functions: grass trimming and bush cutting
Battery and charger sold separately
Includes:
1 pieces trimmer head
1 pieces 3T Blade
1 pieces shoulder strap
Write a review
Bad Good
20V Lithium-Ion Pole Hedge Trimmer Features and Benefits Voltage: 20V Blade cutting length: 460 mm Maximum speed: 2,800 spm Maximum cutting diame..