  • MPN: ALP12105
  • Weight: 0.04kg
  • Dimensions: 315.00mm x 5.00mm x 5.00mm
  • SKU: ALP12105
  • UPC: 9002740103554
For 20 or more items, click to quote
HSS EXTRA LONG SERIES
DRILLS FOR METAL
HSS Extra Long Series - HSS SUPER - 5 mm Ø
Single packing
Range of application:
  • Split point
  • 118 degree angle
  • High Speed Steel
Strengths
  • Sharp cutting edges Even with larger diameters little feed pressure is required
  • Very high elasticity and greatest toughness with optimum cutting performance
  • High fracture resistance Even with smaller diameters low risk of breakage due to high elasticity
  • Optimum drilling performance even in unfavourable working conditions
ALPEN HSS SUPER - EXTRA LONG
Industrial Quality Highly Accurate Precise
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
HSS EXTRA LONG SERIES
DRILLS FOR METAL
Part No. Diameter Ø Shank Ø Cutting Edge length Complete length
ALP12105 5 mm 5 mm 210 mm 315 mm
ALPEN SPRINT MASTER 6.2MM DIN 338 1/PACK....
R 43.00
Ex VAT:R 37.39
HSS SUPER 24MM MORSE TAPER 3 SHANK....
R 1,987.00
Ex VAT:R 1,727.83
ALPEN SPRINT MASTER 3.8MM DIN 338 1/PACK....
HSS SUPER 27MM MORSE TAPER 3 SHANK....
ALPEN Hardox Hss-eco8 Drill Bit 14.00mm
-8 %
HARDOX HSS-ECO8 DRILL BIT 14.00MM....
R 1,277.94 R 1,387.00
//FORCE X SDS-PLUS HAMMER DRILL BITS, 4 CUTTING EDGES Size: &o/; 5/6 x 110 mm &o/; 6/8/10/12 x 160 mm &o/; 6/8/10 x 210 mm &o/; 8/10/12/14 x..