  • MPN: TCCH40040-2
  • Weight: 0.48kg
  • Dimensions: 490.00mm x 41.00mm x 15.00mm
  • SKU: TCCH40040-2
  • UPC: 6009515820398
For 30 or more items, click to quote
Chisel - SDS Plus
SDS Plus: Flat Chisel - 400 mm x 40 mm
  • Break concrete, flooring and brickwork
  • High carbon steel construction
SDS Plus
Suitable for:
For Concrete For Masonry SDS Plus Chuck
Tip:
Write a review
Bad Good
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Remove plaster with a SDS Plus chisel
TORK CRAFT Chisel Sds Plus Pointed 14 X 400mm
Out Of Stock
TorkCraft - Pointed Chisel Diameter: 14 mm Length: 400 mm Application: The Tork Craft SDS Plus Pointed Chisel is for chisel..
R 106.00
Ex VAT:R 92.17
Pointed Chisel Diameter: 14mm Length: 250mm The Tork Craft SDS Plus Pointed Chisel is for chiseling applications in masonry a..
R 66.00
Ex VAT:R 57.39
TORK CRAFT Chisel Sds Plus Flat 40mm X 250
Out Of Stock
Flat Chisel Diameter: 22mm Length: 250mm The Tork Craft SDS Plus Flat Chisel is for chiseling applications in masonry and con..
Flat Chisel Diameter: 20mm Length: 250mm The Tork Craft SDS Plus Flat Chisel is for chiseling applications in masonry and con..
SDS MAX CHISEL 3PC SET 18X300MM POINTED 18X300X25MM FLAT 18X300X40MM....
Chisel - SDS Plus Diameter: 22mm Length: 250mm Tork Craft SDS Plus chisels have super-hard tips for breaking through concrete, tile and..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..