  • MPN: TCCH25040-1
  • Weight: 0.29kg
  • Dimensions: 308.00mm x 45.00mm x 40.00mm
  • SKU: TCCH25040-1
  • UPC: 6009515817435
For 30 or more items, click to quote
Flat Chisel
Diameter: 22mm
Length: 250mm
Application:
  • Contractor
  • Construction
  • Industrial
  • Demolitions
  • Strip tiles, breaking building materials and shaping.
Write a review
Bad Good
Features
  • Sharp point for precise chiseling.
  • Gouge for digging and cutting.
  • Flat point for chiseling and stripping of wall/floor tiles, plaster, etc.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Materials 40CR Alloy steel
Diameter 40mm
Length 250mm
Recommended Tool Corded/Cordless SDS plus Rotary hammer drills.
Remove plaster with a SDS Plus chisel
Chisel - SDS Plus SDS Plus: Flat Chisel - 400 mm x 40 mm Tork Craft SDS Plus chisels have super-hard tips for breaking through concrete, tile ..
R 147.00
Ex VAT:R 127.83
SDS MAX CHISEL 3PC SET 18X300MM POINTED 18X300X25MM FLAT 18X300X40MM....
R 409.00
Ex VAT:R 355.65
Chisel - SDS Plus Diameter: 22mm Length: 250mm Tork Craft SDS Plus chisels have super-hard tips for breaking through concrete, tile and..
Flat Chisel Diameter: 20mm Length: 250mm The Tork Craft SDS Plus Flat Chisel is for chiseling applications in masonry and con..
Pointed Chisel Diameter: 14mm Length: 250mm The Tork Craft SDS Plus Pointed Chisel is for chiseling applications in masonry a..
TORK CRAFT Chisel Sds Plus Pointed 14 X 400mm
Out Of Stock
TorkCraft - Pointed Chisel Diameter: 14 mm Length: 400 mm Application: The Tork Craft SDS Plus Pointed Chisel is for chisel..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..