  • MPN: ALP73006
  • Weight: 0.04kg
  • Dimensions: 46.00mm x 45.00mm x 45.00mm
  • SKU: ALP73006
  • UPC: 9002741045921
For 50 or more items, click to quote
//Alpen Profi Multicut Tungsten Carbide Multi Purpose Drill Bits
Size: ø 6.0 x 400/300 mm
Packaged:  Qty 1
Range of application:
Extremely versatile and precise drilling – even with changing drills in various materials.
For precision rotary drilling in tiles, natural stone, metal, wood and plastics.
Various shanks:
Cylindrical shank
1/4' Hexagonal shank
SDS-plus shank
Strengths
  • Carbide tip
  • Extra sharp cutting edges, so very well suited for metal too
  • Patented 4-step profile:
  • Fast drill dust feed when drilling into masonry & concrete
  • Various lengths: up to 400 mm
  • Various shanks: Cylindrical shank, 1/4' hexagonal shank, SDS-Plus shank
  • Universal Special drill bits
  • For metal masonry & tiles
  • Diamond ground, sharp cutting edges
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen Profi Multicut series drill bit features
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
length L2 Shank
ALP73006 6.0 mm 400 mm 300 mm SDS Plus
Packaged: Qty 1
Alpen Profi Multicut bit series specifications
Alpen Profi Multicut Drill Bits
//FORCE X SDS-PLUS HAMMER DRILL BITS, 4 CUTTING EDGES Size: &o/; 5/6 x 110 mm &o/; 6/8/10/12 x 160 mm &o/; 6/8/10 x 210 mm &o/; 8/10/12/14 x..