  • MPN: ALP11104
  • Weight: 0.02kg
  • Dimensions: 220.00mm x 4.00mm x 4.00mm
  • SKU: ALP11104
  • UPC: 9002740102878
For 50 or more items, click to quote
HSS EXTRA LONG SERIES
DRILLS FOR METAL
HSS Extra Long Series - HSS SUPER - 4 mm Ø
Single packing
Range of application:
  • Split point
  • 118 degree angle
  • High Speed Steel
ALPEN HSS SUPER - EXTRA LONG
Industrial Quality Highly Accurate Precise
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
HSS EXTRA LONG SERIES
DRILLS FOR METAL
Part No. Diameter Ø Shank Ø Cutting Edge length Complete length
ALP11104 4 mm 4 mm 150 mm 220 mm
ALPEN Hardox Hss-eco8 Drill Bit 14.00mm
-8 %
HARDOX HSS-ECO8 DRILL BIT 14.00MM....
R 1,277.94 R 1,387.00
Ex VAT:R 1,111.25
ALPEN SPRINT MASTER 6.2MM DIN 338 1/PACK....
R 43.00
Ex VAT:R 37.39
HSS SUPER 27MM MORSE TAPER 3 SHANK....
R 2,511.00
HSS SUPER 24MM MORSE TAPER 3 SHANK....
ALPEN SPRINT MASTER 3.8MM DIN 338 1/PACK....
//FORCE X SDS-PLUS HAMMER DRILL BITS, 4 CUTTING EDGES Size: &o/; 5/6 x 110 mm &o/; 6/8/10/12 x 160 mm &o/; 6/8/10 x 210 mm &o/; 8/10/12/14 x..