  • MPN: TCP23060AL
  • Weight: 0.71kg
  • Dimensions: 282.00mm x 280.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP23060AL
  • UPC: 6009675081882
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR ALUM 230 X 60 30-16 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 230 mm diameter blade Provides cutting depth suitable for sheet material, extrusions and larger work-pieces.
Benefits
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 230 mm diameter blades and that the arbor size matches one of the 30, 20 or 16 mm options before use.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP23060AL
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade for aluminium
Blade Diameter230 mm
Number of Teeth60 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30/20/16 mm (reducing bushes included)
Recommended MaterialsAluminium sheets, extrusions, light non-ferrous metals
Typical ApplicationsAluminium joinery, light-metal framing, trim work and non-ferrous fabrication
Safety
  • Disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
BLADE CONTRACTOR ALUM 190 X 60T 30/20/16 CIRCULAR SAW TCT....
R 260.00
Ex VAT:R 226.09
TORK CRAFT Blade Tct Euro Tip Alum 230 X 60 30-16mm Profesional
-60 %
BLADE TCT EURO TIP ALUM 230 X 60 30-16MM PROFESIONAL....
R 380.94 R 952.00
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..