  • MPN: TCP19072
  • Weight: 0.39kg
  • Dimensions: 240.00mm x 243.00mm x 5.00mm
  • SKU: TCP19072
  • UPC: 6009675082933
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 190 X 72T 30/20/ CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 190 mm diameter blade Offers deeper cutting capacity suitable for thicker stock or large panels while remaining manageable on site and in workshops.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 190 mm blades and that the arbor size matches one of the 30/20/16 mm options before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP19072
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter190 mm
Number of Teeth72 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30 mm bore with 20 mm & 16 mm reducing bushes
Typical ApplicationsHigh-finish general-purpose cutting, trimming, sizing in workshop and site use
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
Ex VAT:R 55.65
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..