  • MPN: PT18540-30
  • Weight: 0.37kg
  • Dimensions: 250.00mm x 230.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT18540-30
  • UPC: 6009515877200
For 50 or more items, click to quote
Professional Saw Blade for Wood Cutting 185mm x 30mm bore x 40T Soft Woods and Hard Woods
Benefits:
Write a review
Bad Good
Features:
Applications:
Key Specifications:
  • Diameter: 185 mm - A versatile size suitable for handheld and smaller circular saws, perfect for a variety of woodworking tasks.
  • Kerf (Blade Thickness): 2.2 mm - The thin kerf provides smooth, accurate cuts with minimal material waste, making it efficient and precise.
  • Bore Size: 30 mm - The 30 mm bore ensures compatibility with most saws, providing a secure and stable attachment.
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind Max Speed
Ø 185mm Ø 30mm 2.2mm 40 ATB 9000rpm
R 663.00
Ex VAT:R 576.52
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
R 1,906.00
Ex VAT:R 1,657.39
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
Saw Blade Tct 100x3.96x22x8t Biscuit Joiner Wood Prof. PRO-TECH
-28 %
R 429.81 R 599.00
Saw Blade Tct 160x2.2x20x48t Wood Prof. PRO-TECH Fes. Ts55 Pw1
Out Of Stock
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 12T Precision and Performance: The Ultimate Saw Blade Designed for demandin..
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 18T High-Performance Circular Saw Blade Designed for efficient and fast saw..