  • MPN: TCTK16540
  • Weight: 0.50kg
  • Dimensions: 100.00mm x 100.00mm x 100.00mm
  • SKU: TCTK16540
  • UPC: 6009515877712
For 30 or more items, click to quote
TCT SAW BLADE 165MM X 1.6MM X 20MM X 40T WOOD THIN KERF
Write a review
Bad Good
Benefits
Extra Information
  • Best for circular saws or plunge saws compatible with 165 mm blades and 20 mm bore; check your tool specifications before mounting.
Extra Information
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCTK16540
Product TypeThin-Kerf Carbide Tipped Circular Saw Blade for Wood
Blade diameter165 mm
Kerf (cut thickness)1.6 mm
Bore (arbor) size20 mm
Number of teeth40T
Recommended applicationSoftwood, hardwood, plywood, MDF, wood-based panels
Safety
  • Ensure the saw guard is correctly fitted and never disable safety mechanisms before use.
TCT SAW BLADE 216MM X 2.0MM X 30MM X 40T WOOD THIN KERF....
R 291.00
Ex VAT:R 253.04
Carbide Tipped Saw blade for Festool circular saws - Fine Wood Cutting 160mm x 20mm bore x 40T The ideal circular saw blade for achieving fine, c..
R 441.00
Ex VAT:R 383.48
Saw Blade for Wood Cutting 250mm x 30mm bore x 40T The SAW BLADE TCT 250 X 2.4 X 30 X 40T WOOD PROFESSIONAL is a robust, tungsten carbide-tippe..
TorkCraft - Tungsten Carbide Tipped Saw Blade Size: 85 x 1.2 x 15 mm Application: Wood | Plastic Teeth: 36T Bore: 15mm  Application: ..
Professional Saw Blade for Wood Cutting 185mm x 30mm bore x 40T Soft Woods and Hard Woods The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 30 X 40T WOOD PROFESSIONAL is..
Saw Blade for Wood Cutting 230mm x 30mm bore x 40T The SAW BLADE TCT 230 X 2.4 X 30 X 40T WOOD PROFESSIONAL is a robust, tungsten carbide-tippe..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..