  • MPN: TCP25080TCG
  • Weight: 0.85kg
  • Dimensions: 30.80mm x 30.50mm x 1.00mm
  • SKU: TCP25080TCG
  • UPC: 6009675081967
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 250 X 80T TCG NEG CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 250 mm diameter blade Gives deeper cutting capacity and flexibility for larger stock or sheet materials while still manageable on many site and workshop saws.
  • Multi-bore fitment (30/25.4/20/16 mm) The blade ships with spacers for 1″ (25.4 mm), 20 mm and 16 mm arbors—adaptable and convenient for tool-fleet standardisation.
Benefits
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for a 250 mm diameter blade and that the arbor size is one of the included options (30 mm, 25.4 mm, 20 mm or 16 mm) before fitting.
Pro Tip
  • When cutting sheet goods or long panel runs on site, clamp a straight-edge guide, make an initial shallow pass then complete the full depth cut. Using this Contractor Series 250 mm × 80 T blade with multi-bore adapter set will give you straighter edges, less sanding and faster, cleaner output.
BrandTork Craft
Cat No.TCP25080TCG
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter250 mm
Number of Teeth80 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30 mm main bore with included reducing spacers for 25.4 mm (1″), 20 mm & 16 mm
Safety
TORK CRAFT Blade Tct 250 X 80t 30/1/20 Tcg Positive Profesional Industrial
-36 %
BLADE TCT 250 X 80T 30/1/20 TCG POSITIVE PROFESIONAL INDUSTRIAL....
R 774.81 R 1,209.00
Ex VAT:R 673.75
TORK CRAFT Blade Tct 230 X 80t 30/1/16 Tcg Positive Profesional Industrial
-49 %
BLADE TCT 230 X 80T 30/1/16 TCG POSITIVE PROFESIONAL INDUSTRIAL....
R 582.19 R 1,151.00
Ex VAT:R 506.25
R 1,971.00
Saw Blade Tct 160x2.2x20x48t Wood Prof. PRO-TECH Fes. Ts55 Pw1
Out Of Stock
R 373.00
TORK CRAFT Blade Tct 190 X 48t 30/20/16 Tcg Positive Profesional Industrial
-57 %
BLADE TCT 190 X 48T 30/20/16 TCG POSITIVE PROFESIONAL INDUSTRIAL....
BLADE CONTRACTOR 300 X 96T TCG POS.30/1/16 CIRCULAR SAW TCT....
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..