  • MPN: TCFD115-2-40
  • Weight: 0.07kg
  • Dimensions: 115.00mm x 115.00mm x 8.00mm
  • SKU: TCFD115-2-40
  • UPC: 6009675088157
SIZE: Ø115
GRIT: P40
SURFACE : 15° Conical
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Description Value
Size Ø 115mm
Grit P40
Bore 22.23mm