  • MPN: TCGR250-3
  • Weight: 4.14kg
  • Dimensions: 255.00mm x 255.00mm x 45.00mm
  • SKU: TCGR250-3
  • UPC: 6009515883874
For 30 or more items, click to quote
Grinding wheel for bench grinder
For use with bench grinders to grind all tempered and hardened steel.
DIAMETER: ø250mm
WIDTH: 40mm
BORE: Ø50.8mm
GRIT: 36
ABRASIVE: Aluminium oxide
MAX RPM: 2675
Application:
Used for offhand grinding tempered and hardened steel.
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 25mm BORE: &O/;32mm..
R 134.00
Ex VAT:R 116.52
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;200mm WIDTH: 25mm BORE: &O/;32mm..
R 240.00
Ex VAT:R 208.70
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 20mm BORE: &O/;32mm..
GRINDING WHEEL 110X58 M22 BORE - BOWL#36 - ANGLE GRINDER....
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..