  • MPN: TCGR125-3
  • Weight: 0.52kg
  • Dimensions: 130.00mm x 130.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCGR125-3
  • UPC: 6009515883805
For 30 or more items, click to quote
Grinding wheel for bench grinder
For use with bench grinders to grind all tempered and hardened steel.
DIAMETER: ø125mm
WIDTH: 20mm
BORE: Ø32mm
GRIT: 36
ABRASIVE: Aluminium oxide
MAX RPM: 5300
Application:
Used for offhand grinding tempered and hardened steel.
Grinding wheel supplied with bushes to accommodate other bench grinder shaft diameters.
Write a review
Bad Good
The bench grinder
Bench grinder safety
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Grinding wheel stone grit
grinding wheel magnified
Grinding Stones
The stones also are made of different abrasives:
  • Aluminium oxide - most commonly found on bench grinders.
  • Silicon carbide - mostly used for work on stone material.
  • Zirconia aluminia - used for more aggressive grinding needs.
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 25mm BORE: &O/;32mm..
R 134.00
Ex VAT:R 116.52
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 20mm BORE: &O/;32mm..
R 134.00
Ex VAT:R 116.52
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;200mm WIDTH: 25mm BORE: &O/;32mm..
GRINDING WHEEL 110X58 M22 BORE - BOWL#36 - ANGLE GRINDER....
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..