  • MPN: TCTQ34500
  • Weight: 6.08kg
  • Dimensions: 1,278.00mm x 170.00mm x 65.00mm
  • SKU: TCTQ34500
  • UPC: 6009515871611
For 3 or more items, click to quote
TorkCraft - Digital Torque Wrenches
Application:
To loosen or tighten screws, bolts and nuts to a desired torque setting.
  • Handle: Plastic
  • Body: Steel
  • Grip: Rubber
  • LED indicator and LED Screen
  • Direction paddle
  • Buzzer
  • Vibration handle
Contents
  • Torque wrench
  • Communication cable
  • Batteries - 2 x AA
  • Compact disc
  • Battery compartment key
WARNING: Do not apply torque in excess of the maximum capacity of the
wrench. Apply load on the grip only and do not use any handle
extension bars (a piece of pipe put over the grip) for additional
leverage.
Do not disassemble the wrench for any reason. Highly stressed
internal components may cause severe injury when released in
an unintended manner.
The wrench should be re-calibrated periodically. The calibration
of the wrench should be checked at least once a year, after any
abnormal handling or overloading, or after 5000 cycles (“beeps).
Do not leave the wrench in any place exposed to excessive heat,
humidity, or direct sunlight.
Write a review
Bad Good
Download the Spec Sheet:
View the Spec Sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Description Specifications
Packaging Dimensions L=1275mm, W=178mm, T=86mm
Packaging Weight 6100g
Tool Weight 3450g
Tool Dimensions L=945mm, W=63mm, T=58mm
Specifications Square drive: 3/4”
Torque Range: 25-500Nm
Gears: 48
Accuracy: 2.5% Clockwise and 3.0% Counter
Clockwise
Min Resolution: ≤85Nm=0.01 & >85Nm
=0.1
Max Operating range: 500Nm
Data Storage capacity: 100
TORK CRAFT Digital Torque Wrench 1/4\' X 1.5 -30nm 2% Acc. 0.01 Res. 36 X Gear
Out Of Stock
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..