  • MPN: TCP18540-16
  • Weight: 0.36kg
  • Dimensions: 210.00mm x 12.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCP18540-16
  • UPC: 6009675084562
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 185 X 40T 16MM CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 185mm diameter blade Offers substantial cutting depth while keeping the saw manageable and safe for job-site use.
  • 16mm bore size Fits circular saws with a 16mm arbor without the need for reducing bushes.
Benefits
  • Plug-and-play fitment: With a 16mm bore, this blade eliminates extra adapters for compatible saws, saving time.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 185mm blades and that your arbor/bore size and maximum RPM are compatible before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP18540-16
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter185mm
Number of Teeth40T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size16mm
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and other wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming, sizing for site and workshop use
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
Ex VAT:R 617.39
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..