  • MPN: TCDS0025
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 150.00mm x 130.00mm x 26.00mm
  • SKU: TCDS0025
  • UPC: 6009515858070
For 30 or more items, click to quote
DRUM SANDER 25.4MM DIAM. 6MM SHAFT WITH 5/PK SANDING SLEEVES
Write a review
Bad Good
Features:
  • Cylindrical rubber drum expands slightly when tightened holding the sanding sleeve in place.
  • Easy to replace sanding sleeve.
  • Round shank fits most electrical drills.
  • The drum sander provides rotary sanding action which allows even material removal.
  • Light weight and easy to attach on a drill.
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Blister
Package Dimensions 153(L) x 129(W) x 28(H)mm
Package Weight 75g
Material Sanding sleeve: Aluminium oxide
Drum sander Diameter: 25.4mm
Total length: 61mm
Drum height: 28mm
Shank type: Round
Shaft diameter: 6mm
Max RPM: 5000
Sanding sleeve Length: 25.0mm
Diameter: 25.5mm
Recommended tool/accessories Corded impact drill
Country of Origin Republic of China (PRC)
Warranty 6 Months
Content 1 x Drum sander
3 x 80 Grit
1 x 120 Grit
1 x 180 Grit
Bulk
Outer Box
Dimensions (box/pack) 420(L) x 420(W) x 280(H)mm
Weight (box/pack) 8kg
Qty (box/pack) 100
TORK CRAFT Sanding Drum Repl. Sleeves 120gr. 5/pk Set Qty.5 13 - 50mm
Out Of Stock
Drum sanding kit sleeves Drum sanding sleeves to use with drum sanding arbor.[click here] SIZE: &O/;12.7mm, &O/;19mm, &O/;25.4mm..
R 56.00
Ex VAT:R 48.70
R 56.00
Ex VAT:R 48.70
25.4mm drum sanding sleeves Drum sanding sleeves to use with drum sanding arbor.[click here] SIZE: &O/; 25.4mm GRIT: P80 The..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..