  • MPN: AC994-010-01
  • Weight: 0.87kg
  • Dimensions: 318.00mm x 118.00mm x 34.00mm
  • SKU: AC994-010-01
  • UPC: 6009515893859
For 10 or more items, click to quote
Straight Edge 250mm x 40mm
SERIES 994
  • Beveled edge to check the flatness
  • DIN874
  • Made of stainless steel
  • Stain chrome plating
Uses:
  • Alignment: Helps in aligning parts during machine assembly or setup.
Applications:
  • Machining: To ensure machines and parts are aligned and working within precise specifications.
  • Woodworking: To check the flatness of boards or to ensure straight cuts.
  • Metalworking: For checking the straightness of metal components or tools.
Write a review
Bad Good
Technical Specifications
Straight Edge 125mm x 25mm SERIES 994 A precision straight edge is a tool used to verify the flatness or straightnes..
R 738.00
Ex VAT:R 641.74
Hardened Tool Steel Straight Rule 300mm SERIES 991 Achieve flawless accuracy with our precision straight edge ruler. Crafted f..
R 1,331.00
Ex VAT:R 1,157.39
Straight Edge 50mm x 20mm SERIES 994 A precision straight edge is a tool used to verify the flatness or straightness..
Straight Edge 100mm x 25mm SERIES 994 A precision straight edge is a tool used to verify the flatness or straightnes..
Hardened Tool Steel Straight Rule 500mm SERIES 991 Achieve flawless accuracy with our precision straight edge ruler. Crafted f..
Straight Edge 75mm x 25mm SERIES 994 A precision straight edge is a tool used to verify the flatness or straightness..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..