  • MPN: AC994-004-01
  • Weight: 0.24kg
  • Dimensions: 88.00mm x 168.00mm x 168.00mm
  • SKU: AC994-004-01
  • UPC: 6009515878566
For 10 or more items, click to quote
Straight Edge 100mm x 25mm
SERIES 994
  • Beveled edge to check the flatness
  • DIN874
  • Made of stainless steel
  • Stain chrome plating
Uses:
  • Alignment: Helps in aligning parts during machine assembly or setup.
Applications:
  • Machining: To ensure machines and parts are aligned and working within precise specifications.
  • Woodworking: To check the flatness of boards or to ensure straight cuts.
  • Metalworking: For checking the straightness of metal components or tools.
Write a review
Bad Good
Technical Specifications
Hardened Tool Steel Straight Rule 500mm SERIES 991 Achieve flawless accuracy with our precision straight edge ruler. Crafted f..
R 2,148.00
Ex VAT:R 1,867.83
Hardened Tool Steel Straight Rule 1000mm SERIES 991 Achieve flawless accuracy with our precision straight edge ruler. Crafted ..
R 4,778.00
Ex VAT:R 4,154.78
Straight Edge 125mm x 25mm SERIES 994 A precision straight edge is a tool used to verify the flatness or straightnes..
Straight Edge 75mm x 25mm SERIES 994 A precision straight edge is a tool used to verify the flatness or straightness..
Hardened Tool Steel Straight Rule 300mm SERIES 991 Achieve flawless accuracy with our precision straight edge ruler. Crafted f..
Straight Edge 50mm x 20mm SERIES 994 A precision straight edge is a tool used to verify the flatness or straightness..
Dial Indicator - 5mm Range SERIES 228 A dial indicator, also known as a dial gauge, is a precision measurement tool used to m..
Check Master for Calipers, Height Gauges and others measuring tools 300mm SERIES 561 A check master (or gauge block check mast..
Dial Test Indicator holder - 8mm x 115mm SERIES 267 The Dial Test Indicator Holder is an essential accessory for precision mea..
Centering Indicator Kit - 7 Piece SERIES 297 A centering indicator, also known as a coaxial indicator, is a precision measurin..
Digital Outside Micrometer 25 - 50mm SERIES 313 [02] A digital outside micrometer is a precision measuring tool used to accura..