  • MPN: AC241-250-11
  • Weight: 4.47kg
  • Dimensions: 585.00mm x 330.00mm x 130.00mm
  • SKU: AC241-250-11
  • UPC: 6009515892920
For 3 or more items, click to quote
Digital Bore Gauge - 160 - 250mm Range
SERIES 241
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a setting ring
  • Digital Indicator: Range: 12,7mm and Resolution: 0,002mm
  • Manufacturer Cat No: 241-250-11
  • Range: 160mm - 250mm
  • Accuracy: ±0.018mm
  • Repeatability: 3µm
  • Shaft (rod) length (L): 400mm
  • Included: 5 tips and 5 gaskets
Features at a glance
  • Range: 160mm - 250mm
  • Accuracy: ±0.018mm
  • Repeatability: 3µm
Technical Specifications
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
R 4,109.00
Ex VAT:R 3,573.04
R 8,356.00
Ex VAT:R 7,266.09
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock