  • MPN: AC241-100-01
  • Weight: 1.36kg
  • Dimensions: 168.00mm x 442.00mm x 442.00mm
  • SKU: AC241-100-01
  • UPC: 6009515865559
For 3 or more items, click to quote
Digital Bore Gauge - 50 - 100mm Range
SERIES 241
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a setting ring
  • Digital Indicator: Range: 12,7mm and Resolution: 0,001mm
  • Manufacturer Cat No: 241-100-01
  • Range: 50mm - 100mm
  • Accuracy: ±0.007mm
  • Repeatability: 2µm
  • Shaft (rod) length (L): 141mm
  • Included: 11 pieces tips and four gaskets
Features at a glance
  • Range: 50mm - 100mm
  • Accuracy: ±0.007mm
  • Repeatability: 2µm
Technical Specifications
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
R 8,356.00
Ex VAT:R 7,266.09
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 6,749.00
Ex VAT:R 5,868.70
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock