  • MPN: AC229-050-21
  • Weight: 0.48kg
  • Dimensions: 315.00mm x 65.00mm x 100.00mm
  • SKU: AC229-050-21
  • UPC: 6009515863807
For 10 or more items, click to quote
Dial Indicator - 50mm Range
SERIES 229
Bezel: ⋄56mm
Graduation: 0.01mm with limit hands
Range: 0mm - 56mm
Accuracy: 40µm
Hysteresis: 8µm
Scale: 0 - 100
Manufacturer Cat No: 229-050-21
Features at a glance
  • Bezel: ⋄56mm
  • Range: 0mm - 56mm
  • Accuracy: 40µm
  • Hysteresis: 8µm
  • Scale: 0 - 100
Technical Specifications
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-02 Graduation: 0.001m..
R 3,296.00
Ex VAT:R 2,866.09
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-01 Graduation: 0.001mm..
R 3,357.00
Ex VAT:R 2,919.13
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-01 Graduation: 0.001mm..
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-02 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-02 Graduation: 0.001m..
ACCUD Dial Indicator Flat Back 3mm
Out Of Stock
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-12 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-12 Graduation: 0.01mm ..
ACCUD Dial Indicator Lug Back 3mm
Out Of Stock
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-11 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-11 Graduation: 0.01mm ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..