  • MPN: AC221-010-11
  • Weight: 0.45kg
  • Dimensions: 165.00mm x 95.00mm x 70.00mm
  • SKU: AC221-010-11
  • UPC: 6009515892784
For 10 or more items, click to quote
Lug Back Dial Indicator
SERIES 221-11
Resolution: 0.01mm
Range: 10 mm
Manufacturer Cat No: 221-010-11
Graduation: 0.01mm
Features at a glance
  • Graduation: 0.01mm
  • Jeweled bearing
  • Supplied with limit hands and bezel clamp
  • Range per revolution: 0.2mm
  • Data output
Write a review
Bad Good
Technical parameters:
Description Spec
Measurement range: 10 mm
Graduation: 0.01mm
Accuracy: ±0.03mm
Back: Lug
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-02 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-02 Graduation: 0.001m..
R 3,662.00
Ex VAT:R 3,184.35
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-02 Graduation: 0.001m..
R 3,296.00
Ex VAT:R 2,866.09
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-01 Graduation: 0.001mm..
ACCUD Dial Indicator Lug Back 3mm
Out Of Stock
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-11 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-11 Graduation: 0.01mm ..
ACCUD Dial Indicator Flat Back 3mm
Out Of Stock
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-12 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-12 Graduation: 0.01mm ..
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-01 Graduation: 0.001mm..
Height Gauge Accessory SERIES 180 Technical Specifications....
Digital Caliper with Metal Cover 150mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
ACCUD Dig. Caliper 300mm 0.03mm Acc. Metal Cover S/steel 0.01mm Res.
Digital Caliper with Metal Cover 300mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Digital Caliper with Metal Cover 200mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..