  • MPN: TCV11150-SK01
  • Weight: 0.50kg
  • Dimensions: 100.00mm x 100.00mm x 100.00mm
  • SKU: TCV11150-SK01
  • UPC: 6009515895501
For 20 or more items, click to quote
SERVICE KIT 150MM JAWS/STRAP/WORM/HANDLE FOR TCV11150
Features
  • Designed for heavy duty vice Made for use with the Tork Craft TCV11150 150mm heavy duty vice.
Benefits
Extra Information
  • Suitable for servicing the Tork Craft TCV11150 150mm heavy duty vice.
  • Clean out old grease, swarf and grit from the screw/nut area before fitting new components.
BrandTork Craft
Cat No.TCV11150-SK01
Product TypeService Kit (Spare Parts)
Compatible ModelTCV11150
Vice Jaw Width150mm
Kit IncludesJaws, Strap, Worm (Screw), Handle
ApplicationHeavy Duty Vice Service / Rebuild
Safety
  • Secure the vice to a stable bench before use—an unsecured vice can shift unexpectedly.
  • Wear eye protection when cutting, grinding, drilling or striking work held in the vice.
  • Do not use extension pipes on the handle—over-torquing can damage the worm, strap and jaws.
  • Keep fingers clear of pinch points when positioning workpieces and tightening.
PONY 3\'75mm Bench Vice Swivel Base
-7 %
3-Inch Light Duty Bench Vise Swivel Base Clamp (76 mm)  ....
R 685.69 R 741.00
Ex VAT:R 596.25
PONY 6 1/2\' Light - Duty Woodworker's Vice
-7 % Out Of Stock
R 711.56 R 769.00
Ex VAT:R 618.75
TORK CRAFT Vice Jaws Magnetic Alum. 200mm X 32mm 2pc Rubber Face
-22 %
VICE JAWS MAGNETIC ALUM. 200MM X 32MM 2PC RUBBER FACE....
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
R 1,327.00
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
R 1,017.00
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..