  • MPN: TCSA40010B
  • Weight: 0.20kg
  • Dimensions: 400.00mm x 35.00mm x 20.00mm
  • SKU: TCSA40010B
  • UPC: 6009515887650
For 30 or more items, click to quote
SCOTCH EYE AUGER BIT 10MM X 400MM BULK
Write a review
Bad Good
Features
  • Scotch eye loop handle Allows the use of a lever or rod for extra torque.
  • 400mm shaft Delivers extended reach for deep-hole and hard-to-access work.
  • 10mm diameter Provides the standard bore size for utility wood drilling tasks.
  • Self-feeding threaded tip Ensures the bit pulls itself into the wood smoothly and steadily.
  • Hardened steel construction Built to withstand the rigours of workshop and outdoor drilling.
Benefits
  • Reach deeper holes confidently The long shaft gives you access where standard bits fall short.
  • Clean, straight drilling Self-feeding tip and loop design help maintain a true bore line.
  • Large utility size 10 mm diameter suits a wide range of timber drilling applications.
Extra Information
  • Best used in timber; avoid twisting too hard in highly knotty or rotten wood.
  • Clear the bore of chips frequently for smoother progress and longer bit life.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCSA40010B
Product TypeScotch Eye Auger Bit – Bulk
Diameter10mm
Length400mm
Tip TypeSelf-feeding threaded point
Handle TypeScotch eye loop
MaterialHardened steel
Safety
  • Wear eye protection and gloves when drilling timber, especially outdoors.
  • Ensure the workpiece is firmly secured before applying torque.
  • Avoid forcing the auger; if it binds, reverse slightly and clear the chips.
  • Do not apply excessive leverage that could cause the shaft or handle loop to bend or break.
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 8.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handle..
R 230.00
Ex VAT:R 200.00
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 10.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
R 227.00
Ex VAT:R 197.39
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 13.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 16.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 12.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Scotch Eye Auger Bit Size: 14.0 x 400 mm Shank: Scotched Eye Application: An auger handl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..