  • MPN: TCNNS10048C
  • Weight: 0.03kg
  • Dimensions: 134.00mm x 47.00mm x 17.00mm
  • SKU: TCNNS10048C
  • UPC: 6009515867485
For 30 or more items, click to quote
MAGNETIC NUTSETTER 10 X 48MM CARDED
Write a review
Bad Good
Magnetic Nutsetter
Magnetic Nutsetter
Extra Information
  • Select the correct 10 mm fastener size to match the nutsetter—mismatches can cause rounding or damage to fixings.
Pro Tip
  • Keep a small container labelled “10 × 48 Magnetic Nutsetters” in your job-kit so when you’re doing repeated assemblies with 10 mm fasteners you can drop one in the drill and match the tool to the fixings instantly—reducing setup time and tool switching.
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCNNS10048C
Product TypeMagnetic nutsetter – 10 mm × 48 mm
Socket Size10 mm
Length48 mm
Drive Interface¼″ hex quick-change
ApplicationMagnetic nut/screw driving for maintenance, assembly tasks
Safety
TORK CRAFT 18 Piece Flex. Shaft & Nutsetter Set
Out Of Stock
Nutsetter set with flexible shaft The set includes: Nutsetters: 5.5mm 6.0mm 7.0mm 8.0mm 10.0mm 12.0mm 13.0mm 25..
KREG White Plastic Plugs 50pc
-18 %
Plastic Pocket-Hole Plugs - White - 50CT Hide or Decoratively Accent Exposed Pocket Holes ..
R 171.06 R 209.00
(x2) 6' (150mm) #2 Square Driver Combo All Kreg drivers features a solid one-piece construction, magnetic ti..