  • MPN: TC911504
  • Weight: 0.16kg
  • Dimensions: 162.00mm x 145.00mm x 3.00mm
  • SKU: TC911504
  • UPC: 6009675088287
For 30 or more items, click to quote
Blade 4 Teeth 115mm x 22.23mm for Wood on Angle Grinder
Blade Diameter: 115mm
Number of Teeth: 4
This 4-tooth blade is designed for use on angle grinders to cut and shape wood efficiently.
Application:
  • Wood cutting
  • Carving and shaping
  • DIY woodworking projects
  • Construction
  • Make sure there are no knots, nails or staples in the wood.
  • Always hold or clamp the wood firmly while working.
  • Allow the saw to operate at maximum speed.
  • Be sure the blade guard and safety equipment is operating properly.
  • Do not use the blade for materials other than specified.
  • Do not wear loose clothing or loose long hair that can catch in the spinning blade.
Write a review
Bad Good
Features
  • Designed for fast and smooth cutting of wood.
  • Compatible with most standard 115mm angle grinders.
  • Precision-ground teeth ensure clean cuts with minimal splintering.
  • Ideal for carving, shaping, and general wood cutting applications.
Description Specification
Blade Diameter 115mm
Bore Size 22.23mm
Number of Teeth 4
Application Wood cutting
Compatible Tool 115mm angle grinder
Max RPM 12,000
Multi Material Cutting Blade 76mm X 10mm Angle Grinder
Out Of Stock
R 72.00
Ex VAT:R 62.61
BLADE 6 TEETH 115MM FOR WOOD ON ANGLE GRINDER....
R 197.00
Ex VAT:R 171.30
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..