  • MPN: SG HVSF04-10
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 71.00mm x 22.00mm x 22.00mm
  • SKU: SG HVSF04-10
  • UPC: 6009515845100
For 30 or more items, click to quote
PU HOSE FITTING VALVE 10MM X 1/2'M
Features
  • 10mm push-in tube connection Quick-fit installation for compatible PU/air hose lines.
  • 1/2" male threaded end Suits larger pneumatic ports, manifolds and fittings.
  • Adjustable flow control knob Fine-tune airflow for controlled response and smoother movement.
  • Compact inline design Neat solution for panels, manifolds and tight pneumatic assemblies.
  • Flow direction marking Helps ensure correct installation and reliable control.
BrandAirCraft
Cat No.SG HVSF04-10
Product TypePU Hose Fitting Valve (Flow Control / Speed Controller)
Tube Size10mm