  • MPN: SG AC2000-02VP
  • Weight: 0.60kg
  • Dimensions: 225.00mm x 155.00mm x 135.00mm
  • SKU: SG AC2000-02VP
  • UPC: 6009515898854
For 30 or more items, click to quote
Spray Gun HVLP Gravity Feed Viper Series
Nozzle: 1.4mm
Pattern Width: 240 - 270mm
Cup Size: 600ml
Application:
  • Automotive paints
  • Workshop
  • Manufacturing
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features
  • Deep groove air cap ring for easy lock and easy to disassemble.
  • High-grade air cap, atomization is more uniform and fine.
  • Arc-shaped trigger, for more flexible control and spraying without fatigue.
  • Teflon surface for alkali resistance and corrosion resistance.
  • Curved handle design increased ergonomics and abstract scale design.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Exploded view:
View the Exploded view:
Extra Information
  • Always test spray on cardboard and tune fan, fluid and pressure before the real job.
Pro Tip
Description Specification
Packaging Type Colored cardboard box
Package Dimensions 225(L) x 150(W) x 130(H)mm
Package Weight 820g
Tool Weight 540g
Material Body :Aluminium
Nozzle cap: Aluminium & Brass
Finish Black Teflon surface and blue anodized knob.
Standard Nozzle 1.4mm
Optimal pressure 3.5bar/50PSI
Maximum pressure 4.0Bar/58PSI
Air consumption 11-13cfm
Pattern width 240-270mm
Spray distance 200mm
Cup capacity 600ml
Content 1 x Spray Gun
1 x Cup
1 x Multi-purpose wrench
1 x Nylon brush
1 x Filter
1 x Spanner socket
Safety
  • Spray in a well-ventilated area or spray booth to reduce inhalation and overspray build-up.
  • Keep paints and thinners away from heat, flames and sparks—many are flammable.
GAV Spray Gun Gravity Record Proffessional 1.5mm Nozzle
-8 %
R 2,011.06 R 2,185.00
Ex VAT:R 1,748.75
Gravity feed spray gun Model 162A   Aluminium body Gravity | Upper paint cup Cup capacity: 500 ml / (1 litre) Operating pressure:..
R 652.00
Ex VAT:R 566.96
GAV Spray Gun Kit 5piece W/162a
-30 %
Workshop kit with gravity feed spray gun GAV KIT 2 Contains: Blow gun (air duster) (mod. 60A), ..
R 1,062.31 R 1,522.00
Hose reel 15m x 9.5mm Polyurethane hose, wall mounted Retractable air hose reel in plastic casing able to swivel on a wall mount. The hose..
AIRCRAFT Magnetic Hook For G/feed Spray Gun & Tool Heavy Duty
-28 %
Magnetic Hook For G/feed Spray Gun & Tool Heavy Duty   • 4.5kg holding capacity • Heavy duty magnet will adhere to any ferrous surface • 50mm ..
Hose reel 30m x 8mm Polyurethane hose, portable 30m retractable air hose reel that is portable. The hose is quickly and properly reeled up..