  • MPN: RH150038
  • Weight: 7.50kg
  • Dimensions: 43.50cm x 14.50cm x 35.00cm
  • SKU: RH150038
  • UPC: 6941640153340
Rotary Hammer
Features and Benefits
Voltage: 220 - 240V ~ 50/60Hz
Input power: 1,500W
No-load speed: 950rpm
Impact rate: 4,500bpm
Impact energy: 5.5J
Max.drilling capacity:
Concrete: 32 mm
Steel: 13 mm
Wood: 40 mm
Includes:
SDS plus chuck system
Anti-vibration system
3 drills and 2 chisels
Packed by BMC.
Write a review
Bad Good
Rotary Hammer Features and Benefits Voltage: 220 - 240V ~ 50/60Hz Input power: 1,600W No-load speed: 630rpm Impact rate: 3,850bpm Impact energy:..
R 3,427.00
Ex VAT:R 2,980.00
Rotary Hammer Features and Benefits Voltage: 220-240 V ~ 50/60 Hz Input power: 1,050 W No-load speed:1,100 rpm Impact rate: 3,800 bpm Impact ene..
R 2,336.00
Ex VAT:R 2,031.30
Rotary Hammer Features and Benefits Voltage: 220 - 240 V ~ 50/60 Hz Input power: 800 W No-load speed: 0 - 1,100 rpm Impact rate: 0 - 4,000 bpm I..
Impact drill Features and Benefits Voltage: 220 - 240V ~ 50/60Hz Input power: 850W No-load speed: 0 - 3 000 rpm Max. drilling capacity: 13 mm Va..
Rotary Hammer Features and Benefits Voltage: 220-240 V ~ 50/60 Hz Input power: 950 W No-load speed: 0-1,050 rpm Impact rate: 0-4,670 bpm Impact ..
168 Piece hand tools Set Features and Benefits Comprehensive set includes 1 Piece 8Oz Claw hammer, 1 Piece 7" Combination Pliers, 1 Piece 6" Long no..
9 Piece hand tools set Features and Benefits Set includes 1 Piece 3m x 16 mm steel measuring tape, 1 Piece PH1 x 100 mm phillips screwdriver, 1 Piec..
115 Pieces Tools Set Features and Benefits Comprehensive set includes 1 Piece 680W Impact Drill (ID6808) with 13 mm key chuck, 1 Piece 8Oz Claw Hamm..