  • MPN: KR KLTJ100-3
  • Weight: 0.12kg
  • Dimensions: 190.00mm x 25.00mm x 25.00mm
  • SKU: KR KLTJ100-3
  • UPC: 0647096813369
10MM MORTISE MATE TENON JIG DRILL BIT
Write a review
Bad Good
Features:
  • Carbide-tipped cutting edge for long life and sharp performance.
  • Spiral flutes to remove chips quickly and create clean mortise walls.
  • Laser-etched depth markings on the shank to simplify stop-collar placement.
  • Stop collar included to set and lock consistent depths for repeated cuts.
  • Specifically sized for use with 10 mm loose tenons and the MortiseMate™ system.
Description Specification
Item Number KLTJ100-3
Diameter 10 mm
Cutting Edge Material Carbide tip
Shank & Stop Collar Stainless steel with laser-etched markings and stop collar
Compatible System Designed for use with MortiseMate™ jig and 10 mm loose tenons
Intended Application High-precision mortising in cabinetry, frames, furniture and joinery setups
Cutting Depth Capacity Up to approx. 1″ (25 mm) depending on jig setup
Tags: Brand KREG
SOCKET ADAPTER 100MM UNIVERSAL 1/4' 1/4 SQ M 1/4 HEX M CARDED....
KREG BASE BALL CAP BLACK (ONE SIZE FITS ALL)....
KREG Zinc Pocket Hole Screws 38mm 1.50\' #8 Coarse Thread Mx Loc 500ct
-53 %
Zinc Pocket-Hole Screws: Maxi-Loc 1 1/2' (38mm) Coarse thread Qty:500 Kreg Zinc Screws are a good choice for a wide varie..