  • MPN: ING-MGT1601N
  • Weight: 11.00kg
  • Dimensions: 46.30cm x 28.80cm x 30.60cm
  • SKU: ING-MGT1601N
  • UPC: 6976051788959
Inverter MAG/MIG/MMA/TIG Lift welding machine
Features and Benefits
Input voltage: 1 ~ 220 - 240V
Frequency: 50/60Hz
MAG/MIG output current: 30 - 160A
MMA output current: 10 - 160A
Lift TIG output current: 10 - 160A
Duty cycle: 30% @40℃
LCD display.
No-load voltage: 80V
Built-in wire feeder.
Available for 5 kg wire spool
Welding wire size: 0.6, 0.8, 1.0 mm
Wire speed: 2 - 11 m/min
MMA diameter of electrode: 1.6 - 4.0 mm