  • MPN: HIDCK1851
  • Weight: 0.11kg
  • Dimensions: 29.00cm x 9.50cm x 2.00cm
  • SKU: HIDCK1851
  • UPC: 6941640157898
For 30 or more items, click to quote
Insulated Dismantling Knife 1000V VDE/GS certification Size: 50 x 185 mm
Features and Benefits
Manufactured according to EN60900 standard for electrical safety. Stainless steel Blade for durability and corrosion resistance. Packed by blister card. VDE/GS certification ensures safety for working with electrical components up to 1000V. Specialized blade design for efficient cable dismantling and insulation removal.
Write a review
Bad Good
Bench Grinding Wheel Features and Benefits Abrasive wheel size: 150 x 12.7 x 20 mm Diameter: 150 mm Arbor: 12.7 mm Thickness: 20 mm Abrasive whe..